Halprojektet har været undervejs siden 2018, fortæller formanden for Møldrup Hallens bestyrelse, Peter “Byg” Christiansen.
– Vi har brugt de seneste par år under coronaen til at have en rigtig god dialog med de foreninger, der bruger hallen, så vi er skarpe i forhold til det, vi ønsker, og nu er vi klar til at vise skitserne og fortælle om det. Og det gør vi omkring runde borde, så det ikke bliver en, der står og fortæller, men så man kan tale med folk fra forskellige foreningsbestyrelser. Det er jo ikke bare hallens projekt, siger Peter “Byg” Christiansen.
Således har man haft omfattende dialog med foreningerne Møldrup-Tostrup Idrætsforening, Gymnastikforeningen Møldrup, Møldrup Borgerforening og ungdomsfodboldsamarbejdet BMK – det vil sige Hersom-Bjerregrav Idrætsforening, Møldrup-Tostrup Idrætsforening og Klejtrup Idrætsforening.
Også borgerne kan komme med input, understreger Peter “Byg” Christiansen.
– Det er vores filosofi, at det skal være et projekt, der opfylder vores lokale behov, og folk skal have indflydelse, så alle føler et ejerskab, siger han.

( Kilde: Viborg Folkeblad / Uffe Christian Salomonsen ) Link til hele artiklen